Nu har vi efter forsinkelser og ekstra udgifter fået en letbane i Århus, som delvis slås med bilerne om pladsen på vejene. Præcis som med busserne tidligere, bare langt dyrere og mindre fleksibelt... ! Nu vil man begå dem samme fejl i flere andre danske byer, incl Odense og København... ! Det er en god idé at lave noget andet for trafikken, men lad da være med at basere det på samme plads som bilerne allerede har for lidt af... Både s-tog og metro er bedre og kendt i Danmark - hvorfor ikke bruge det? https://www.dr.dk/nyheder/regionale/fyn/letbane-vil-give-problemer-biltrafikken
Kommentarer
"Drikker man økologisk mælk i stedet for konventionel, vil det ifølge Ian Givens kun øge indtaget af omega-3-fedtsyrer med omkring 1,5 procent."
"Den konventionelle mælk indeholdt til gengæld 74 procent mere jod og en smule mere selen end den økologiske mælk. Begge stoffer er ernæringsmæssigt vigtige."
Meta-studiet passer godt med de fleste enkelt studier jeg har set, hvis der er en positiv helbredseffekt af økologi er den på grænsen af det målelige.
Til gengæld er økologisk landbrug en katastrofe for naturen. Der skal bruges mere land til at producere den samme mængde mad, hvilket efterlader mindre plads til natur.
Men jeg vil tro det er godt for dyrevelfærd.